O mne

  • Začiatky

Elektronika a vysielačky ma priťahovali stále.  Už ako 15-ročný  som si vyrobil jednoduchý vysielač na rozhlasovom pásme VKV, ktorý som doma zapol a potom som s rádiom behal po meste a zisťoval, ako ďaleko zachytím signál z môjho vysielača. Bola to obrovská radosť, keď som hudbu, ktorú som sám vysielal z kotúčového magnetofónu zachytil až doma u kamaráta, niekoľko ulíc ďalej.

  • Iné pásma

Krátko po revolúcií v roku 1989 sa ku nám dostali prvé CB rádiostanice. Prvé naozajstné vysielačky. Samozrejme, okamžite som sa o CB začal zaujímať. S kamarátmi sme robili prvé pokusy, prvé spojenia, postavili prvé antény.  V tom čase som sa o vysielani veľa naučil. Internet bol ešte v plienkach a tak ostávalo staré dobré Amatérske Rádio a knihy. Opravovali a prelaďovali sme vyradené rádiostanice z produkcie TESLA, ktoré sme získavali z rôznych zdrojov – burzy, vyradené kusy z firiem.  Často sme jeden funkčný kus poskladali z niekoľkých rozbitých kusov, pretože bývalé socialistické podniky pri rušení svojích podnikových sieti mali za povinnosť znefunčniť rádiostanice a na to sa väčšinou používala hrubá sila.

  • Rádioamatérske pásma

V roku 1995 som získal prvú rádioamatérsku koncesiu. Čiastočne ma doťukol Edo OM0RW, s ktorým som sa stretol na internáte na vysokej škole. Keďže sme obaja mali na balkóne antény, našli sme sa pomerne rýchlo. Naučil som sa predpisy, prefixy a išiel som na skúšky. Elektriku som sa učiť nemusel, takže to bolo o to jednoduchšie. Podľa vtedy platných povoľovacích podmienok som mohol vysielať iba na pásmach VKV a vyššie, takže mojou doménou sa stalo pásmo 144MHz.  Absolvoval som prvé súťaže, prvé Poľné dni s popradským rádioklubom OM3KTY.  Boli to cenné skúsenosti, ktoré som získal.

V súčasnosti mám rádioamatérsku koncesiu triedy E. Vysielam na všetkých pásmach, konečne mám doma solídne vybavenie.  Naučil som sa morseovku, robím aj CW spojenia.  Asi rok a pol som trénoval telegrafiu na PC, pomocou tzv. Kochovej metódy, kým som sa odhodlal urobiť prvé CW spojenie na pásme.  V súčasnosti sa v CW prevádzke zdokonaľujem, nedosahujem žiadne závratné rýchlosti, no mám odhodlanie a to je minimálne polovica úspechu.

Comments are closed.

Subscribe to RSS Feed Follow me on Twitter!